Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Ambulans do pobierania krwi im. Jana Pawła II rusza w Polskę

Gazeta Wyborcza | 2009-05-28

Ambulans do pobierania krwi im. Jana Pawła II rozpocznie w czerwcu ogólnopolską akcję honorowego pobierania krwi. Każdego dnia pojazd będzie w innej miejscowości, przyjmując ok. 100 dawców i zbierając 50 litrów krwi. Organizatorami akcji jest Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, prowadząca w Polsce kampanię "Krewniacy".

Przyznanie ambulansowi imienia Jana Pawła II było możliwe za zgodą Konferencji Episkopatu Polski i przy wielkim poparciu polskich biskupów. Pojazd ma być "żywym pomnikiem wdzięczności pokolenia JP2 za pontyfikat papieża-Polaka".

Ambulans, wyposażony w niezbędną aparaturę i kilka stanowisk do pobierania krwi, powstał dzięki hojności tysięcy Polaków, którzy przekazali środki w ramach akcji SMS oraz kupili cegiełkę - Brelok Krewniaków z grupą krwi.

Na początku czerwca ambulans ruszy w trasę po Polsce, by w okresie wakacyjnym pozyskiwać krew od honorowych dawców. Każdego dnia pojazd będzie obecny w innym miejscu - podczas największych imprez plenerowych i uroczystości. Dziennie ambulans będzie mógł przyjąć ok. 100 dawców i zebrać ok. 50 litrów krwi. Akcje będą współorganizowanie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W Polsce jest tylko kilka ambulansów do poboru krwi, obsługują one tylko niektóre rejony.

"Wierzymy, że ambulans będzie najskuteczniejszą formą promocji idei honorowego krwiodawstwa i transplantologii" - uważają Andrzej Goliszek i Łukasz Beier z Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, która prowadzi kampanię "Krewniacy".

Zdaniem Krewniaków, pojawienie się pojazdu powinno przekonać wielu Polaków do spełniania uczynków miłosierdzia: honorowego oddawania krwi dla potrzebujących. Będzie to także wizytówka Polskiej Służby Krwi na arenie międzynarodowej.

"Jesteśmy przekonani, że w tym roku będzie znaczenie mniej apeli w mediach o pustkach w bankach krwi" - dodają Goliszek i Beier.

Jak zapowiadają Krewniacy, w przyszłym roku ambulans pojedzie z pielgrzymką do Watykanu, gdzie zostanie poświęcony przez Benedykta XVI.

W polskich szpitalach co 15 sekund potrzebna jest krew dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Rocznie zużywanych jest blisko milion litrów krwi. Z roku na rok zapotrzebowanie na krew rośnie.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów