Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nie odbiegamy od prywatnych placówek

Bartosz Rymański/PM | 2009-05-25
Nie odbiegamy od prywatnych placówek

Stawiamy także na ciągły rozwój naszego personelu medycznego - systematyczne podnoszenie kwalifikacji, udział w szkoleniach - pozwoliły utworzyć zespół złożony z 6 specjalistów analityki klinicznej i 15 wykwalifikowanych techników

Nie odbiegamy od prywatnych placówek

Sprzęt na którym pracuje WSS w Olsztynie

Są laboratoria, które świetnią sobie radzą na rynku i póki co nie myślą o tym, by diagnostykę laboratotyjną przekazywać firmom zewnętrznym. Z Beatą Drozdowską, kierownikiem Działu Diagnostyki Laboratoryjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie rozmawia Bartosz Rymański.

Pani kierownik... Czy laboratorium w Państwa szpitalu jest konkurencyjne na tle innych placówek?

Tak. Wydaje mi się, że mamy bardzo konkurencyjną ofertę na tle innych szpitali. Jeśli chodzi o sprzęt, na którym pracujemy, także nie odbiegamy od najlepszych. Nasze laboratorium dysponuje pełnym zestawem automatycznych, skomputeryzowanych aparatów do analiz biochemicznych, immunologicznych i hematologicznych. Umożliwiają one wykonanie ponad 200 szczegółowych rodzajów badań. Są wśród nich tzw. badania podstawowe, jak i specjalistyczne, niezbędne choćby w diagnozowaniu chorób rozrostowych krwi, niedokrwistości, chorób metabolicznych, miażdżycy, zawałów itd.

Stawiamy także na ciągły rozwój naszego personelu medycznego - systematyczne podnoszenie kwalifikacji, udział w szkoleniach - pozwoliły utworzyć zespół złożony z 6 specjalistów analityki klinicznej i 15 wykwalifikowanych techników. Z 6 asystentów, 5 posiada specjalizację II stopnia z analityki klinicznej.


Czy sprzęt na którym Państwo pracują gwarantuje wiarygodność wyników i bezpieczeństwo pacjentów?


Nasze pracownie posiadają najnowocześniejszy sprzęt. Nie mamy problemów z serwisem tych aparatów – przeglądy czy naprawy – serwis przyjeżdża niemal natychmiast. Co ciekawe, mamy zabezpieczenie w postaci podwójnego sprzętu. Niedopuszczalna jest bowiem sytuacja, że pacjent zostaje bez wyniku badania, bo nam akurat zepsuł się dany aparat. Nie jest też tak, że używamy ciągle tylko jednej sztuki, a druga stoi w rezerwie na wypadek awarii pierwszej. Te urządzenia nie powinny nie pracować, dlatego używamy ich na zmianę. Ponadto każdego dnia na specjalnych surowicach kontrolnych sprawdzamy wiarygodność badań. Regularnie bierzemy udział w zewnętrznych badaniach jakości, które przeprowadza Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce w Łodzi. W badaniach tych co miesiąc weryfikowana jest wiarygodność oznaczeń podstawowych składników chemicznych surowicy. Wysoką jakość pracy Laboratorium potwierdzają liczne certyfikaty i zaświadczenia, które posiadamy.

Niektóre szpitale decydują się na outsourcing laboratorium, twierdząc, że takie rozwiązania są bardzo korzystne i zyskują na tym nie tylko szpitale, ale i sami pacjenci. Czy czuje Pani, że Państwa laboratorium może ustępować prywatnym placówkom?

Moim zdaniem nasza oferta nie odbiega od tego, co oferują pacjentom placówki prywatne. Nasze laboratorium działa w strukturach państwowego szpitala, pracujemy na bardzo nowoczesnym sprzęcie, działamy 24 h, ceny mamy bardzo konkurencyjne, a wyniki badań są na „cito”. Oczywiście nie licząc typowo specjalistycznych badań, na które trzeba trochę poczekać.

Mamy jednak podpisane umowy z większymi laboratoriami, w Warszawie i Krakowie. Wykonujemy tam badania, których nie opłaca się uruchamiać u nas, gdyż są one bardzo rzadkie. Ale już np. można u nas zrobić badanie NT-pro BNP (to nowy test laboratoryjny, pozwalający ocenić niewydolność serca). Tak jak już wspominałam - większość badań wykonujemy w naszym szpitalu, rocznie to ok. 600 tys. analiz.