Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Warszawskie szpitale chcą do spółek

Anita Karwowska/Metro | 2009-05-19

Spółką chce być dochodowy Bielański i zadłużony Grochowski. Na skorzystanie z rządowej pomocy mają dwa lata - informuje Metro.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz rozpocznie w tym tygodniu przygotowania do reformy miejskich szpitali serią spotkań z dyrektorami warszawskich lecznic. Ratusz odchodzi od forsowanego przez ponad rok pomysłu stworzenia siedmiu wielkich spółek, które miały zarządzać dziesięcioma szpitalami przekształconymi w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Wiceprezydent Jarosław Kochaniak, który do tej pory odpowiadał za służbę zdrowia w ratuszu, poniósł klęskę - jego pomysł zbojkotowali dyrektorzy szpitali i radni.

Teraz ratusz będzie próbował komercjalizować pojedyncze lecznice. Zapowiada przystąpienie do ogłoszonego przez rząd planu "Ratujemy polskie szpitale", który polega na wsparciu finansowym tych zadłużonych, w zamian za przekształcenie ich przez samorząd w spółki prawa handlowego. - Grzechem byłoby z tej pomocy nie skorzystać. Przede wszystkim trzeba zająć się najbardziej zadłużonymi szpitalami: Praskim, Grochowskim i tym na Solcu - ocenia Bartosz Dominiak, szef komisji zdrowia w Radzie Miasta. Te lecznice, zadłużone w sumie na ponad 120 mln zł, z budżetu mogłyby dostać ok. 15 proc. kwoty zadłużenia. Resztę wyłoży miasto.

Chociaż z rządowej pomocy szpitale mogą skorzystać do końca 2011 r., miejscy urzędnicy mogą mieć problemy z przygotowaniem ich do przekształcenia. - Jeżeli ratusz zdecyduje się na stworzenie spółki w Szpitalu Praskim, musi najpierw uregulować sprawy własności poszczególnych budynków szpitalnych, trzeba porozumieć się ze związkami zawodowymi niechętnymi przekształceniu i przygotować plan restrukturyzacji - niepokoi się Paweł Obermeyer, dyrektor Szpitala Praskiego. W spółki przekształcić chcą się również dochodowe lecznice, np. szpital położniczy św. Zofii. Również Szpital Wolski zamierza stać się przedsiębiorstwem pracowniczym. W ubiegłym tygodniu na komercjalizację zgodziła się rada pracownicza Szpitala Bielańskiego.

 

Metro

Brak tagów