Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Stołeczne lecznice chcą zostać spółkami. Pacjenci będą mieć lepiej?

Ewa Zwierzchowska/Życie Warszawy | 2009-05-15

Już trzy miejskie szpitale gotowe są na zmiany. Świętej Zofii i Bielański chcą stać się spółkami prawa handlowego, Wolski liczy na spółkę pracowniczą - informuje ŻW.
 

– Chcemy przekształcić się w spółkę prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem miasta – ogłosił wczoraj dr Wojciech Puzyna, szef Szpitala św. Zofii przy ul. Żelaznej.

Lecznica nie skorzysta z rządowego programu „Ratujmy polskie szpitale”, bo nie ma długów. W 2008 r. wypracowała 992 tys. zł zysku brutto. Miasto nie będzie musiało więc pompować pieniędzy w jej oddłużanie.

Miejska spółka będzie czerpała profity z działalności komercyjnej. Puzyna przewiduje, że aż 30 proc. dochodów lecznicy mogłoby pochodzić z takiego źródła. Spółka będzie mogła też zaciągnąć kredyt czy dokupić nowe budynki. W tej chwili nie jest to możliwe. Puzyna o przekształcenie Szpitala św. Zofii walczy od dwóch lat. Wcześniej nie udało mu się przekonać władz miasta do pomysłu utworzenia spółki pracowniczej.

W kolejce do zmian stoi też Szpital Bielański. W ubiegły czwartek rada społeczna lecznicy podjęła uchwałę o przekształceniu placówki w miejską spółkę prawa handlowego. Chce skorzystać z rządowego programu ratowania szpitali, aby spłacić wymagalne zobowiązania (4 mln zł).

Na przekształcenie czeka też Szpital Wolski. Chce być spółką pracowniczą. Majątek szpitala pozostałby w rękach miasta.

Bartosz Dominiak, radny Lewicy, uważa, że w pierwszej kolejności należy przekształcić trzy najbardziej zadłużone szpitale: Praski (64 mln zł), Grochowski (42 mln zł) i na Solcu (41 mln zł). – Bezwzględnie powinny skorzystać z rządowego planu, z którego dostaną pieniądze na spłatę długu – zaznacza.

 

Życie Warszawy 15.05.09

Brak tagów