Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

W szpitalu w Choroszczy leczyli za bardzo

Gazeta Wyborcza Białystok | 2009-05-14

Kara więzienia w zawieszeniu i wysokie grzywny - to wyroki dla byłego dyrektora szpitala w Choroszczy i dwójki pracujących z nim lekarzy. To efekt fałszowania dokumentacji medycznej i wyciągnięcia od NFZ pieniędzy za fikcyjne leczenie - informuje GW.

Prokuraturę o sprawie zawiadomił koncern medyczny, który w choroskim szpitalu testował lek na schizofrenię. Takie badania kliniczne to dobry interes dla obu stron. Firma zyskuje niezbędne do rejestracji medykamentu dane, a szpital zarabia. Koncern płaci bowiem za leczenie każdego pacjenta biorącego udział w programie, opłaca wynajęcie pomieszczeń. Ekstra pensje dostają też lekarze i personel wspierający badania. Kwoty idą w setki tysięcy złotych. Warunek jest tylko jeden - wybrani pacjenci, za zgodą, leczeni są tylko lekiem wskazanym przez firmę.

Oskarżona trójka - dyrektor szpitala był lekarzem głównym badań - wytypowanym chorym, prócz testowego preparatu, przepisywała jeszcze inne lekarstwa. Lekarze, by zatuszować swoje nadużycia, fałszowali karty medyczne. Kiedy sprawa wyszła na jaw, niektóre z nich po prostu schowali. Gdy firma zaczęła wyjaśniać nieprawidłowości, medycy nie przyznali się do winy. Przy okazji wyszło na jaw, że szpital za pacjentów, których leczenie było opłacone przez sponsora, nielegalnie wziął jeszcze pieniądze od Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszczęto prokuratorskie śledztwo, które zakończyło się wczoraj w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

Najsurowiej ukarany został były już dyrektor szpitala Mariusz M. - Dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 i 50 tys. zł grzywny. Pozostali oskarżeni dostali wyroki półtora roku oraz roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz grzywny 15 tys. zł i 22,5 tys. zł.

 

Gazeta Wyborcza Białystok 14.05.09

Brak tagów