Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Kopacz: dzięki nowemu podziałowi pieniędzy zyskają takie regiony jak Podkarpacie

Gazeta Prawna | 2009-05-12

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w poniedziałek w Rzeszowie, że nowy algorytm, czyli sposób podziału środków, który ma zastąpić dotychczasowy i zacząć obowiązywać od przyszłego roku, oznacza więcej pieniędzy dla takich regionów jak Podkarpacie - podaje GP.
 

Kopacz dodała, że pieniądze będą rozdzielane "na mieszkańca", a przeliczniki będą korygować częstość zachorowania, długość, kosztowność i intensywność leczenia, i dotyczyć będą dzieci do 5. roku życia i osób po 65. roku życia.

"Dzięki takiemu rozdziałowi pieniędzy będziemy mogli mówić o solidarności w dostępie do służby zdrowia. O czym wyraźnie mówi konstytucja. Realizujmy to wreszcie, i ja chcę to realizować. Przed nami ścieżka legislacyjna, mam nadzieję, że uda nam się przyjąć ustawę jeszcze w tym roku i nowy algorytm będzie obowiązywał od początku przyszłego roku" - powiedziała minister.

Jak zaznaczyła, nowy algorytm oznacza również więcej pieniędzy dla regionów, które do tej pory dostawały mniej niż inne. Dotyczy to m.in Podkarpacia, które dostawało ok. 400 mln zł, mniej niż średnia dla województwa w kraju.

Minister powiedziała, że dla tych obszarów, które dotychczas dostawały więcej pieniędzy - jak Śląsk czy Mazowsze - będzie przygotowany tzw. fundusz migracyjny, gdyż zdaniem Kopacz w tych regionach jest najwięcej szpitali klinicznych i leczą się tam mieszkańcy z całej Polski.

Zapewniła też, że płatności za tzw. nadwykonania, jakie mają szpitale, zostaną uregulowane po zamknięciu bilansu NFZ na przełomie maja i czerwca.

 

Gazeta Prawna 12.05.09

Brak tagów