Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sprzęt do mammografii - nowoczesne urządzenia do badań profilaktycznych i biopsji

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline | 2009-05-12
Sprzęt do mammografii - nowoczesne urządzenia do badań profilaktycznych i biopsji

Mammograf firmy Metaltronica z serii Flat

Sprzęt do mammografii - nowoczesne urządzenia do badań profilaktycznych i biopsji

Stół do biopsji piersi Lorad MultiCare Platinum

W polskim społeczeństwie rośnie świadomość związana ze znaczeniem i potrzebą wykonywania badań profilaktycznych. Przykładamy coraz większą wagę do troski o własne zdrowie, a placówki medyczne starają się wyjść naprzeciw naszym oczekiwaniom. Jednym ze szczególnie ważnych badań zapobiegawczych jest mammografia. Podstawowym warunkiem wczesnego wykrycia nawet najmniejszych zmian chorobowych w piersiach i ich skutecznej diagnozy jest wykonanie badania na wysokiej klasy sprzęcie. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do badań mammograficznych.

Współczesne aparaty są przede wszystkim wykorzystywane do rutynowej pracy w badaniach przesiewowych i w diagnostyce mammograficznej. Producenci proponują bazowe urządzenia, które w zależności od specyfiki danej placówki można uzupełnić o niezbędne akcesoria i oprzyrządowanie. Możliwa jest rozbudowa o dodatkowe przystawki, stacje diagnostyczne czy zestawy do biopsji.

Mammografy analogowe i cyfrowe

Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje mammografów - analogowe oraz nowocześniejsze cyfrowe. Mimo że oba typy urządzeń pozwalają na wykonywanie badań wysokiej jakości o dużym znaczeniu diagnostycznym, to rozwiązania zastosowane w mammografach cyfrowych powoli wypierają sprzęt analogowy. Stają się one nowym standardem w mammografii.

Do standardowego wyposażenia obu typów mammografów należy statyw aparatu, który często połączony jest z konsolą operatora i szybą ochronną. Ważny jest również system ucisku na pierś podczas badania. Producenci proponują różne rozwiązania. Ciekawą nowinką w tym zakresie jest system zwany „µPress”. Ten mechanizm powoduje zmniejszanie prędkości ruchu płytki uciskowej wraz z narastaniem siły nacisku na pierś. Proponowane są również płytki dociskowe o zmiennym profilu docisku. Inną istotną kwestią są parametry związane z kompresją, czyli czy mamy do czynienia z automatycznym bądź ręcznym sterowaniem kompresją, jakie są dostępne jej typy oraz jak rozwiązany jest system dobierania i wyświetlania wartości siły kompresji.

Współczesne aparaty wyposażone są w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak: pełna automatyka AEC, kontrola parametrów ekspozycji czy automatyczna kalibracja i testowanie. Przewaga aparatów cyfrowych nad analogowymi polega między innymi na tym, że zastosowane w nich detektory cyfrowe przetwarzają promieniowanie na obraz w sposób bezpośredni.

Parametrami, na które warto przede wszystkim zwrócić uwagę są: wysoka rozdzielczość obrazu gwarantująca dostrzeżenie nawet najmniejszej zmiany w piersi czy odpowiedni kontrast, dzięki któremu obraz jest ostry, wyraźny i czytelny. Mammografy cyfrowe pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnych zdjęć przy zastosowaniu niewielkiej dawki promieniowania, co nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa pacjentek.

W aparatach często zainstalowana jest diagnostyczno - opisowa stacja lekarska, która połączona jest z monitorami wysokiej rozdzielczości. Dodatkową opcją jest zastosowanie oprogramowania dedykowanego do mammografii. Takie rozwiązania znacznie ułatwiają pracę lekarza i pozwalają na pełną i sprawną obróbkę obrazu i szybki opis zdjęcia. Niektórzy producenci proponują również oprogramowanie obsługujące bazę danych pacjentek, specjalistyczne narzędzia graficzne, a także dające możliwość przesyłania obrazów w obrębie sieci szpitalnych i archiwizowania danych.


Systemy biopsyjne, stoły do biopsji - nowinki


Systemy biopsyjne to urządzenia łączące w sobie cechy aparatów mammograficznych wykorzystywanych do badań i sprzętu do wykonywania biopsji. Nowoczesnym rozwiązaniem, dostępnym również na polskim rynku jest system biopsji piersi w pozycji poziomej. Staje się on standardem wykorzystywanym przez światowe ośrodki kliniczne. Pozwala on na dokładne i precyzyjne zlokalizowanie zmiany chorobowej piersi poprzez przedstawienie obrazu w cyfrowej postaci na monitorze z jednoczesną możliwością przetwarzania i obróbki. Urządzenie to można wykorzystywać zarówno do biopsji, jak i lokalizacji przedoperacyjnej niepalpacyjnych (niewyczuwalnych) zmian w piersiach. Dużą zaletą tego typu systemów jest możliwość wykonywania zabiegów o minimalnej inwazyjności w bardzo krótkim czasie, z jednoczesnym zapewnieniem wysokiego komfortu dla pacjentki i z pełnym dostępem do badanego obszaru dla lekarza.

Inną oferowaną na rynku nowinką jest system do próżniowej biopsji piersi. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, którego olbrzymią zaletą jest możliwość użycia go pod jednoczesną kontrolą obrazowania stereotaktycznego, USG bądź MRI. Dzięki takiej opcji można w bardzo precyzyjny sposób zbadać niepokojące zmiany wykryte podczas badania mammograficznego, ultrasonograficznego lub w czasie samokontroli piersi. Ten nowatorski sprzęt zapewnia mało inwazyjny i niezwykle krótki (bo trwający zaledwie kwadrans) zabieg z użyciem znieczulenia miejscowego, a pacjentka już po kilkunastu minutach może opuścić gabinet. Zwróćmy uwagę, że takie znaczne skrócenie czasu hospitalizacji dzięki systemowi z wykorzystaniem próżniowej biopsji pozwala na spore zredukowanie kosztów na oddziałach chirurgicznych.

Badania mammograficzne cieszą się coraz większą popularnością, a poprawnie i precyzyjnie wykonany zabieg ma ogromne znaczenie dla zdrowia pacjentek. W obu przypadkach niezbędny jest nowoczesny sprzęt zapewniający wyniki o wysokim znaczeniu diagnostycznym. Wysokiej jakości sprzęt do mammografii to nie lada wydatek, dlatego warto najpierw rozejrzeć się wśród ofert dostępnych na rynku, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.

Brak tagów