Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wysyp prywatnych lecznic

Ewa Zwierzchowska/Życie Warszawy | 2009-05-11

Co miesiąc miastu przybywa nowa niepubliczna przychodnia lub szpital. Ale prywatne firmy ograniczają się do wąskich, najbardziej dochodowych specjalizacji. I nie odpowiadają za powikłania - informuje ŻW.
 

Od kilku dni działa szpital Mazovia na Ursynowie. W placówce o profilu urologiczno-ginekologicznym można przeprowadzać nawet 200 zabiegów miesięcznie. Szpital ma dwie sale operacyjne wyposażone w sprzęt endoskopowy, laparoskopowy oraz lasery.

Pacjenci leżą w klimatyzowanych salach. Za wszystko płacą z własnej kieszeni. Na Mazowszu działa już ok. 1700 niepublicznych ZOZ-ów, w tym 40 prywatnych szpitali.

– Z roku na rok rejestrujemy coraz więcej niepublicznych placówek – przyznaje Katarzyna Paczek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego, która nadzoruje lecznice na Mazowszu. – Jednak specjalizują się one zazwyczaj w wąskich, najbardziej dochodowych dziedzinach, np. kardiologii, ginekologii czy ortopedii.

Gorzej jest z interną czy pediatrią. Powód: wymagają długotrwałego leczenia i stosowania wielu procedur medycznych. – Żaden prywatny inwestor nie wyłoży swoich pieniędzy na taki interes – uważa Paczek.

– Prywatne placówki medyczne kierują się w swojej działalności rachunkiem ekonomicznym, tak jak każde inne prywatne przedsiębiorstwo – tłumaczy Mariusz Stelmach z Centrum Medycznego Damiana.
 

Na przełomie czerwca i lipca ruszy nowy szpital ortopedyczny Carolina Medical Center na Mokotowie. Na sześciu piętrach znajdą się cztery sale operacyjne z pełną diagnostyką i 40 łóżek. W planach jest też 24-godzinny ostry dyżur urazowy.

Za kilka tygodni w Miasteczku Wilanów pierwszych pacjentów przyjmie wieloprofilowa placówka Medicover. Do połowy 2010 r. otworzy się prywatny szpital spółki Platinum Hospitals przy ul. Goszczyńskiego, powstający na bazie dawnego Szpitala Sióstr Elżbietanek. Do budowy swoich lecznic przymierza się też m.in. Swissmed, ENEL-MED oraz LUX MED.

Mnożą się też prywatne przychodnie. Pod koniec maja pacjentów przyjmie Rheuma Medicus – Centrum Reumatologiczne przy ul. Pruszkowskiej. Nowością będzie tu np. poradnia reumatologiczna dla kobiet w ciąży, a także dzieci. W placówce przeprowadzane będą jedynie drobne zabiegi.– Zaproponujemy też nowe formy terapii, np. w leczeniu osteoporozy. Zamiast łykania codziennie tabletek, raz w roku będzie można przyjąć zastrzyk – mówi dr Maria Rell-Bakalarska, reumatolog z Rheuma Medicus.Kolejne placówki otwierają też sieciowe centra medyczne – LUX MED, Medicover czy Damian.

CM Damiana otworzyło w tym roku piątą przychodnię przy ul. Orzyckiej – wyspecjalizowaną w rehabilitacji. – Popularność naszych usług stale rośnie – podkreśla Mariusz Stelmach z Damiana.

Siódmą placówkę w stolicy przy ul. Inflanckiej uruchomił w styczniu Medicover. Na nowe przychodnie decydują się też LUX MED i Centrum Medyczne LIM. Tylko w 2008 r. powstały w stolicy dwa nowe centra LUX MED – przy al. Stanów Zjednoczonych oraz ul. Migdałowej oraz poradnia CM LIM w al. Jana Pawła II. – W lipcu planujemy jeszcze otwarcie LIM na Mokotowie, przy ul. Bobrowieckiej oraz jesienią placówki LUX MED wraz z kliniką dla VIP-ów w parku Postępu – wylicza Michał Rybak, z zarządu Grupy LUX MED i LIM.

Pacjent, lecząc się prywatnie, nie ma jednak gwarancji, że nie trafi do państwowej placówki. – W razie poważnych powikłań pacjenci są odsyłani do publicznych szpitali – przyznaje Katarzyna Paczek z MCZP. Zdarza się także, że prywatne lecznice każą płacić pacjentom za leczenie powikłań i np. powtórne zabiegi.

– Na trzecią operację nie było mnie już stać – mówi pani Anna. – Wyleczono mnie dopiero w szpitalu przy Lindleya.Kto sprawdza jakość usług w prywatnych placówkach? Finanse może kontrolować Narodowy Fundusz Zdrowia – o ile ośrodek podpisał kontrakt. Zakłady Opieki Zdrowotnej wpisane do rejestru wojewody mazowieckiego nadzorują urzędnicy z Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego.

Co mogą sprawdzić? – Sposób funkcjonowania placówki, jakość świadczeń oraz aparaturę – wymienia Katarzyna Paczek z MCZP. Z kolei wojewódzki konsultant w danej dziedzinie może kontrolować np. skład kadry medycznej czy możliwości diagnostyczne. Jego uwagi są jednak tylko rekomendacją.Naruszenia groźne dla pacjentów zdarzają się bardzo rzadko. – Tylko parę zakładów wykreśliliśmy z rejestru – mówi Paczek. – Częściej zalecaliśmy usunięcie zaniedbań np. w dokumentacji medycznej.

 

Życie Warszawy 11.05.09

Brak tagów