Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wille zamiast klinik przy ul. Kopernika

Iwona Hajnosz/Gazeta Wyborcza Kraków | 2009-05-08

Uniwersytet Jagielloński czeka na potwierdzenie przyznania przez rząd ponad 600 mln zł na budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego. Tymczasem miasto planuje ogłoszenie międzynarodowego konkursu na zagospodarowanie gruntów w rejonie ulicy Kopernika - podaje Gazeta Wyborcza Kraków.

- W najbliższych latach remonty kilkunastu klinik pochłonęłyby ponad 600 mln zł. Tyle samo chcielibyśmy dostać z budżetu państwa na budowę nowego szpitala. To o wiele sensowniejszy sposób wydania budżetowych pieniędzy, niż topienie ich w nigdy nie kończących się remonty XIX-wiecznych budynków - mówi prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.

Finansowanie budowy nowego szpital planuje się w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że kolejne 600 mln zł uczelnia musi zdobyć od prywatnych inwestorów i ze sprzedaży bądź dzierżawy klinik w centrum Krakowa. Całkowity koszt budowy wynosi aż miliard 226 mln zł. Dzięki kilku źródłom dopływu pieniędzy szpital powstałby w kilka lat.

- Może wreszcie Krakowowi udałoby się zerwać z niechlubną polską tradycją, zgodnie z którą nowy szpital buduje się przez 20 lat - mówi Jerzy Miller, wojewoda małopolski, który pomaga uczelni w staraniach o pieniądze w Ministerstwie Finansów. - Żeby pozyskać prywatnego inwestora, potrzebne jest nam zapewnienie finansowania przez publicznego płatnika, czyli gwarancje rządowe. Jeśli je dostaniemy, to znajdziemy partnerów, którzy wybudują, wyposażą, a nawet podejmą się administrowania szpitalem. Ku naszemu zaskoczeniu, bo przecież działamy w czasach kryzysu, zainteresowanie tą inwestycją, również wśród zagranicznych kontrahentów, jest bardzo duże.

Byłaby to też jedna z największych, jeśli nie największa inwestycja w sektor medyczny w Polsce. Nowy szpital miałby ponad 900 łóżek, 24 sale operacyjne, 92 stanowiska intensywnej terapii. Wszystko pod jednym dachem, w budynkach, które przez długie lata nie wymagałyby ani grosza na remonty.

 

Gazeta Wyborcza Kraków 08.05.09

Brak tagów