Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

NFZ nie zapłaci za operacje noworodków

Angelina Kosiek/Gazeta Wyborcza Kielce | 2009-05-08

Noworodki z ciężkimi wadami wrodzonymi nie otrzymają w Kielcach pomocy. Okazuje się, że szpital dziecięcy nie ma podpisanej umowy z NFZ-em na wykonywanie takich operacji. Zamiast szukać rozwiązania, dyrekcje Funduszu i szpitala obrzucają się oskarżeniami - podaje Gazeta Wyborcza Kielce.

Sprawa dotyczy skomplikowanych operacji korygowania wad wrodzonych u nowo narodzonych dzieci, m.in. zarośniętego przełyku, dwunastnicy, operacji wodonercza czy wodogłowia. Rocznie kwalifikowało się do tych zabiegów ok. 150 noworodków z całego województwa świętokrzyskiego. Szpital przy ul. Langiewicza jest jedynym miejscem w regionie, gdzie można je operować. W obecnej sytuacji rodzice chorych dzieci będą musieli jeździć z nimi do ośrodków w Krakowie, Łodzi czy Warszawie. A to dlatego, że świętokrzyski NFZ nie finansuje tych zabiegów.

Szpital podpisał kontrakt na leczenie na początku marca. W nim już nie znalazły się operacje noworodków. - Nie zauważyliśmy tego, bo kwota kontraktu była taka jak w naszej ofercie - mówi Wielgus. I oskarża NFZ: - Kolejny raz działają przeciwko naszemu szpitalowi.

Andrzej Błaszczyk, zastępca dyrektora do spraw medycznych świętokrzyskiego oddziału NFZ-u ripostuje: - Wszystkie zarządzenia znajdują się w podpisanych umowach. A dyrektor szpitala jako strona powinien się zapoznać z tym dokumentem, dokładnie przeczytać umowę, którą podpisywał. Poza tym nie wiem, może były jakieś uchybienia, brak kadry albo odpowiedniego sprzętu, dlatego nie ma tego w kontrakcie.

 

Gazeta Wyborcza Kielce 08.05.09

Brak tagów