Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Olsztyn. Proces o korupcję w szpitalu wojewódzkim

Gazeta Wyborcza | 2009-05-07

Były kierownik komórki ds. zamówień publicznych w olsztyńskim szpitalu wojewódzkim zeznając w środę w procesie o korupcję opisał sądowi system sprzyjania firmom startującym w przetargach w tej placówce. Te - jak powiedział - odwdzięczały się łapówkami - podaje Gazeta Wyborcza.

Tomasz S. kierował sekcją zamówień publicznych w olsztyńskim szpitalu wojewódzkim od 2003 roku. We środę podczas przesłuchania przyznał, że łapówki od firm medycznych otrzymywał przez kilka lat. Za drobne przetargi dostawał po 300-400 zł, najwięcej, 2,5 tys. otrzymał od firmy, która wygrała przetarg na dostarczenie do szpitala respiratorów. Za przyjmowanie łapówek Tomasz S. dobrowolnie poddał się karze, wyrok ten jest już prawomocny.

Zeznając jako świadek Tomasz S. powiedział, że pracownicy sekcji zamówień publicznych w olsztyńskim szpitalu sprzyjali firmom farmaceutycznym informując je na długo przed ogłoszeniem przetargu o tym, co szpital zamierza kupić. "Wtedy te firmy przyjeżdżały do szpitala i prezentowały lekarzom sprzęt, namawiali do wyboru ich firmy" - mówił S. Dodał, że następnie tak sporządzano specyfikację przetargu, by szansę na jego wygranie miała konkretna firma. Gdy inne składały protesty, pracownicy szpitala pokazywali je faworyzowanej firmie, a jej pracownicy sporządzali odpowiedź konkurentom.

Zdaniem prokuratury w zamian za pozytywne rozstrzygnięcie przetargów b. dyrektor szpitala przyjęła co najmniej 50 tys. zł łapówek oraz kosmetyki o wartości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł, alkohole, a także wycieczkę do USA i na karaibską wyspę Aruba.

 

Gazeta Wyborcza 07.05.09

Brak tagów