Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Czysty szpital, to bezpieczny szpital

Gazeta Wyborcza Warszawa | 2009-05-07

Edukacja pacjentów, osób ich odwiedzających oraz personelu może w istotny sposób zmniejszyć ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych - przekonywali w środę w Warszawie uczestnicy debaty \‘Czystość w polskich szpitalach - czy grożą nam epidemie?\‘ - podaje Gazeta Wyborcza Warszawa.
 

- Stan czystości w szpitalach był niezadowalający, a ich dyrektorzy najczęściej nic o tym nie wiedzieli. NIK wykazała, że nie kontrolowali skuteczności opracowanych procedur higienicznych. Były one często niespójne i niedostosowane do realnych warunków panujących w konkretnym szpitalu - wskazywał wówczas w rozmowie z PAP prezes NIK Jacek Jezierski.

- Nagminnie zamiast profesjonalnych preparatów (skuteczniejszych i w efekcie tańszych) stosowano środki chemii przeznaczone do gospodarstw domowych. Zaniedbywano też szkolenia personelu w zakresie higieny i czystości. Na pozytywną ocenę zasługuje jedynie jakość prania bielizny szpitalnej - ocenił.

Według prezesa NIK stan czystości i wyżywienia w polskich szpitalach "można zmienić stosunkowo niewielkim nakładem środków". - Decydujący wpływ na jakość żywienia i czystości szpitala ma nie tyle stan finansów placówki, lecz organizacja pracy i właściwe zarządzanie wydatkami - ocenił Jezierski.

Podobną opinię wyrażali w środę niektórzy eksperci. Jak podnosili, nakłady finansowe nie są najważniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. NIK wykazała zresztą, że w niektórych lecznicach, gdzie na sprzątanie przeznaczano statystycznie mniej pieniędzy na metr kwadratowy kontrola wypadła pomyślniej niż w tych, gdzie na porządki ponoszono większe wydatki.

 

Gazeta Wyborcza Warszawa 07.05.09

Brak tagów