Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

MZ: szpitale są dobrze przygotowane do ewentualnej pandemii grypy

Gazeta Wyborcza | 2009-05-05

- Przeprowadzone podczas weekendu wizytacje szpitali wykazały, że są one dobrze przygotowane do ewentualnej pandemii grypy A/H1N1 - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister zdrowia Adam Fronczak.
 

W piątek, sobotę i niedzielę członkowie kierownictwa resortu zdrowia i komitetu pandemicznego wizytowali losowo wybrane lecznice w różnych regionach Polski. Wyniki wizytacji zostaną podsumowane w środę podczas posiedzenia komitetu, jednak Fronczak podkreślił, że nie stwierdzono uchybień, które wymagałyby korekty.

"Realizowane są zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego i komitetu pandemicznego, zarówno w szpitalach zakaźnych, jak i w lecznicach o innych profilach. Są maseczki, ubrania jednorazowe i ochronne. W szpitalach zakaźnych są także leki przeciwwirusowe, takie leki zakupują także dyrektorzy zwykłych szpitali" - powiedział wiceminister zdrowia.

"Pracownicy izb przyjęć są poinformowani, jak należy postępować w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem A/H1N1. Wyznaczone są miejsca do odizolowania chorych. Szpitale podołają ewentualnej pandemii" - zapewnił Fronczak.

W liście skierowanym do minister zdrowia Ewy Kopacz Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się w poniedziałek o udzielenie informacji na temat bieżącej sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym, a dotyczącej m.in. zakresu przygotowań, bazy łóżkowej, zaopatrzenia w leki oraz transportu sanitarnego. "Wnoszę o udostępnienie również danych w tej sprawie stanowiących tajemnicę państwową, na zasadach i w trybie określonym w ustawie o ochronie informacji niejawnych" - napisał w liście RPO.

W Białymstoku do szpitala zakaźnego trafiły dwie osoby z podejrzeniem wirusa A/H1N1. Rzeczniczka prasowa wojewody podlaskiego Jolanta Gadek poinformowała PAP, iż jest to małżeństwo, które niedawno wróciło ze Stanów Zjednoczonych. Gadek zaznaczyła, że od tych osób pobrano próbki, które zostaną zbadane w Warszawie. Rzeczniczka nie informuje, kiedy będą wyniki testów.

Natomiast na Śląsku hospitalizowano trzy osoby z podejrzeniem wirusa A/H1N1. Dwie z nich powróciły niedawno z Meksyku, trzecia - z Holandii. Pobrane od nich próbki zostały już wysłane do badań, ich wyników należy spodziewać się we wtorek.

Na wniosek wojewódzkiego inspektora sanitarnego Grzegorza Hudzika w woj. śląskim zostaną wkrótce zewidencjonowane wszystkie miejsca wielotonowej produkcji trzody chlewnej. Ma to być działanie profilaktyczne - by chronić znajdujące się w dużych skupiskach zwierzęta lub szybko reagować w razie ich ewentualnego zakażenia przez człowieka. Prócz tego prowadzone będą akcje informacyjne na temat nowego rodzaju grypy - do 15 maja informacji na ten temat wysłuchają uczniowie wszystkich szkół woj. śląskiego.

Rzeczniczka wojewody lubuskiego Małgorzata Nowak poinformowała z kolei, że niemieckie małżeństwo z Frankfurtu nad Odrą na granicy polsko-niemieckiej, u którego potwierdzono grypę A/H1N1, nie miało kontaktu z Polakami. Wirusa wykryto u małżeństwa, które niedawno powróciło z podróży do Meksyku. "Wszystkie inne osoby, z którymi chorzy się kontaktowali, przebywają w domowej kwarantannie i nie mogą się przemieszczać" - powiedziała PAP Nowak.

W stanie najwyższej gotowości są wszystkie stacje sanitarno- epidemiologiczne. W 134 szpitalnych oddziałach zakaźnych przygotowanych jest 3846 łóżek. Także pracownicy laboratoriów Państwowego Zakładu Higieny są w stanie podwyższonej gotowości do wykonywania testów na wirusa wywołującego świńską grypę.

Jak informuje PZH, do tej pory przebadano 19 próbek pobranych od osób z podejrzeniem wirusa A/H1N1, jednak w żadnym przypadku nie stwierdzono jego obecności.

Światowa Organizacja Zdrowia prawdopodobnie ogłosi pandemię grypy A/H1N1 - powiedziała dyrektor generalna tej organizacji Margaret Chan w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu hiszpańskiego dziennika "El Pais".

Na świecie wykryto już 1003 przypadki zachorowania na grypę A/H1N1 w 20 krajach, 27 osób zmarło - poinformowała w poniedziałek WHO. Najwięcej przypadków stwierdzono w Meksyku - ponad 590, w tym 26 zgonów - oraz w Stanach Zjednoczonych - 286, w tym jeden zgon.

Grypa A/H1N1 przeniknęła już do 20 państw - oprócz Meksyku i USA także do Kanady (85 przypadków), Hiszpanii (54), Wielkiej Brytanii (27), Niemiec (8), Nowej Zelandii (4), Włoch (4), Francji (4), Izraela (3), Salwadoru (2) oraz Austrii, Holandii, Szwajcarii, Chin (Hongkongu), Danii, Korei Południowej, Kostaryki, Irlandii i Kolumbii (po 1).


Gazeta Wyborcza 05.05.09

Brak tagów