Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Były ordynator oskarżony o korupcję

Gazeta Wyborcza Białystok | 2009-05-05

Marek K., były ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku został oskarżony o korupcję przez Prokuraturę Okręgową w Radomiu - podaje Gazeta Wyborcza Białystok.

Lekarzowi postawiono pięć zarzutów, które dotyczą lat 2001-2003. Według prokuratury były ordynator w zamian za pomoc przy rozstrzyganiu przetargów na zakup materiałów medycznych na korzyść firmy Johnson&Johnson wziął łapówki w łącznej kwocie przeszło 40,5 tys. zł.

Pieniądze za rzekomo przeprowadzone szkolenia i wykłady przelewane były na konto lekarza w ramach fikcyjnych umów o dzieło.

- W jednym przypadku firma J&J opłaciła oskarżonemu i jego żonie udział w kongresie urologicznym w Melbourne w Australii - poinformowała Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik radomskiej prokuratury.

Akt oskarżenia w tej sprawie został wysłany do Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Prokuratura Okręgowa w Radomiu od września 2006 r. prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowana korzyści majątkowych od firmy Johnson&Johnson i innych firm medycznych przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali w Polsce. W latach 2001-06 osoby te miały przyjmować łapówki w wysokości od 500 zł do 200 tys. zł w zamian za "ustawianie" przetargów na zakup sprzętu medycznego. Niektórzy z nich w ramach łapówki mieli finansowane wyjazdy zagraniczne i sympozja naukowe.

W sumie w tej aferze zarzuty postawiono ponad 115 osobom z całej Polski, z czego połowa to przedstawiciele firm medycznych dający łapówki, a reszta to osoby przyjmujące korzyści majątkowe za pomoc w ustawianiu przetargów.

Do tej pory do sądu skierowano 12 aktów oskarżenia w tej sprawie, obejmujących w sumie 18 osób. Wśród oskarżonych jest m.in. b. wiceminister zdrowia Krzysztof G., którego proces toczy się w Sądzie Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej.

 

Gazeta Wyborcza Białystok 05.05.09

Brak tagów