Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wykaz priorytetowych dziedzin medycznych będzie rozszerzony

Dominika Sikora/Gazeta Prawna | 2009-04-30

Lekarze rezydenci uczący się 18 specjalizacji uznanych za priorytetowe będą zarabiać przez pierwsze dwa lata nauki 3602 zł miesięcznie. Potem ich wynagrodzenie wzrośnie do 3890 zł - informuje Gazeta Prawna.

 

Młodzi lekarze, którzy uczą się specjalizacji w ramach tzw. etatów rezydenckich, które do tej pory były finansowane z budżetu, a od tego roku z Funduszu Pracy, będą więcej zarabiać. Resort zdrowia przygotował dwa rozporządzenia, które mają to umożliwić. Jedno określające wysokość zasadniczego wynagrodzenia lekarzy rezydentów zostało właśnie podpisane przez Ewę Kopacz, ministra zdrowia, i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Drugie, które obecnie jest na etapie konsultacji społecznych (uwagi można przesyłać do 4 maja), poszerza listę specjalizacji uznanych za priorytetowe (czyli takie, w których wyraźnie brakuje specjalistów). Zgodnie z nim, na liście tej będzie umieszczonych aż 18 różnych specjalizacji (do tej pory było ich tylko sześć).

Na nowej liście, obok np. epidemiologii, geriatrii, medycyny rodzinnej, onkologii klinicznej, patomorfologii, rehabilitacji medycznej, znalazły się m.in. takie specjalizacje, jak anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, kardiologia, medycyna ratunkowa, pediatria, onkologia i hematologia dziecięca. Na liście, mimo sygnałów o coraz większym braku specjalistów, zabrakło jednak np. psychiatrii dziecięcej.

Wzrost wynagrodzeń rezydentów i różnicowanie jego poziomu w zależności od wybranej specjalizacji ma być finansowany ze środków z Funduszu Pracy. W tym roku zarezerwowano na ten cel ponad 402 mln zł. Mimo przesłanego pytania przez GP, resort zdrowia nie udzielił odpowiedzi, czy ustalając tę kwotę przewidziano, że lista dziedzin medycznych uznanych za priorytetowe zostanie rozszerzona z 6 do 18. Jeżeli nie, to może się okazać, że zabraknie pieniędzy na zwiększenie pensji młodych lekarzy.

Zgodnie natomiast z podpisanym przez minister zdrowia rozporządzeniem, które określa wysokość zasadniczego wynagrodzenia rezydentów, lekarze uczący się zwykłej specjalizacji będą zarabiać przez pierwsze dwa lata nauki 3170 zł miesięcznie, a później 3458 zł. Ci, którzy wybiorą dziedziny uznane za priorytetowe, będą odpowiednio uzyskiwać wynagrodzenie w wysokości 3602 zł i 3890 zł. Podwyżki mają być wypłacone z datą wsteczną, czyli od 1 stycznia tego roku.

 

Gazeta Prawna

Brak tagów